Kuidas kontaktläätsi õieti kasutada ?

Kontaktläätsede kasutamine

Kontaktläätsede kasutamine on väga peen igapäevane protsess. Kõike õigesti tehes muutub kontaktläätsede kasutamine lihtsaks, meeldivaks ja võib oluliselt kergendada Sinu igapäevast elu. Oleme kokku võtnud olulisima, mida peaks kindlasti arvesse võtma nii kontaktläätsesid välja valides kui ka neid kasutades.

  1. KONTAKTLÄÄTSED: Kasuta vaid nägemiskontrolli spetsialisti poolt soovitatud kontaktläätsesid!
  2. KONTAKTLÄÄTSEDE HOOLDUSLAHUS: See on spetsiaalne lahus, milles kontaktläätsesid hoida ja millega neid mehaaniliselt puhastada ja loputada tuleb. Lahust tuleb vahetada enne ja pärast iga kasutuskorda.
  3. LÄÄTSEKONTEINER: Selles hoitakse kontaktläätsesid pärast nende originaalpakendist väljavõtmist. Läätsekonteinerit ei pea kasutama ühepäevaseks kasutamiseks mõeldud kontaktläätsede korral.
  4. PUHTAD KÄED: Enne kontaktläätsede silma asetamist ja nende sealt eemaldamist tuleb kindlasti käsi pesta. Juhul kui puudub võimalus pesta käsi puhta vee ja seebiga, on soovitatavkasutada spetsiaalset käte desinfitseerimisvahendit (reisil olles ja eriti suvel, mil igal pool ümberringi on palju liiva ja tolmu, tuleb eriliselt hoolitseda selle eest, et silma ei satuks abrasiivseid osakesi).
  5. NIISUTAVAD TILGAKESED: Neid vajavad pikaajaliselt arvuti taga töötavad või autot juhtivad inimesed (arvuti taga töötades pilgutavad inimesed silmi harvem kui tavaliselt, mis aga tekitab sarvkesta pinna kuivamist ja võib tekitada kuiva silma sündroomi). Sobivad tilgakesed tuleb välja valida koos silmahooldusspetsialistiga. Alati pidage nõu oma arsti või optometristiga!

Ükskõik milliseid kontaktläätsesid kasutades tuleb nägemist vähemalt kord aastas silmahooldusspetsialisti juures kontrollimas käia. See vähendab ja kõrvaldab võimalike tüsistuste riski. Ebaselguse või probleemolukorra puhul tuleb kindlasti viivitamatult nõu pidada silmaarsti või optometristiga! Pea kinni ja ära jäta minemata kokkulepitud kontrollimiskordadele!

Kontaktläätsedele ettenähtud kasutustähtajast tuleb rangelt kinni pidada.

Kontaktläätsede kasutustähtaega arvestatakse alates pakendi avamise ja läätse silma asetamise hetkest, sõltumata kontaktläätsede kasutamisesagedusest. Kuuajaseks kasutamiseks ettenähtud kontaktläätsesid tohib kasutada ühe kuu jooksul, seda eirates aga võivad tekkida terviseprobleemid! Kontaktläätsesid tohib kanda kuni 12 tundi päevas, välja arvatud juhul kui silmahooldusspetsialist on soovitanud teistsugust kasutusrežiimi. Kasutusrežiim määratakse igale ühele individuaalselt, sõltuvalt kontaktläätsede materjalist, liigist ja silma esiosade tervislikust seisundist. Kontaktläätsede kasutamine on lubatud vaheldumisi prillide kandmisega, et silmad saaksid puhata. Lisaks tuleb kasutada päikeseprille kaitsmaks silmi UV kiirguse kahjuliku mõju eest.

Kuidas hooldada kontaktläätsesid ?

Kontaktläätsede hoolduslahus peab olema värske ja seda tuleb vahetada iga kord enne läätsede konteinerisse asetamist. Kontaktläätsesid korduvalt ühte ja samasse lahusesse asetada ei tohi! Vala peopesale väike kogus lahust ja aseta sellesse kontaktlääts, seejärel 15-20 sekundi jooksul puhasta kontaktläätse mõlemad pinnad kergete ringikujuliste liigutustega. Pärast seda loputa kontaktläätse lahusega. Loputa konteinerit värske lahusega pärast kontaktläätsede iga kasutuskorda. Mitte mingil juhul ei tohi kasutada kraanivett! Vaheta läätsekonteiner välja vähemalt korra kolme kuu jooksul. Kontaktläätsede hoolduslahust ostes on uus konteiner tavaliselt komplektis kaasas.

Ettevalmistamine

Kontaktläätsesid puudutades peab kõik olema võimalikult puhas. Nii käed, konteiner kui ka kontaktläätsed ise. Uute kontaktläätsede kasutamist alustades veenduge, et nende pakend oleks terve ja et läätsede tugevus ja mõõdud vastaksid retseptis määratuile. Enne kasutamist kontrolli visuaalselt ja veendu, et kontaktläätsed ei oleks kahjustatud. Juhul kui kontaktläätsed on kahjustatud, ära neid silma aseta. Enne silma asetamist tuleb kontrollida, kuidas näeb kontaktlääts välja sõrme otsa asetatuna. Kontaktläätsed võivad “ümber pöörduda”. Õiges asendis on kontaktlääts siis kui servad on pööratud rohkem ülespoole, moodustades ümara “U” tähe. Vale on läätsede asend siis kui servad asetsevad diagonaalselt, moodustades “V” tähe. Piltlikult on neid kahte varianti kujutatud siin:

Kontakläätsede kasutamise juhend 1

Kõige mugavam on kontaktläätsesid silma asetada laua ääres istudes. Siis ei kuku läätsed põrandale ega lähe kaotsi. Kui kontaktlääts on siiski maha kukkunud, tuleb enne selle tõstmist valada sellele natuke hoolduslahust ning enne kontaktläätse silma asetamist tuleb seda lahusega pesta.

Kuidas kontaktläätse silma panna ?

Jätke aega ärkamiseks! Hommikuti tohib kontaktläätsesid silma asetada mitte kiiremini kui 30 minutit pärast ärkamist.

Peske käed puhtaks!

Alati alusta ühest ja sellest samast silmast. Sarnaselt jalanõudega on ka kontaktlääts ette nähtud konkreetsele silmale. Kui alustad iga kord ühest ja sellest samast silmast – näiteks paremast – aitab selline harjumus vältida kontaktläätsede segiajamist ja vähendab seega infektsiooniriski.

Aseta kontaktlääts nimetissõrme otsale. Veendu, et kontaktläätse pind ei oleks kleepunud nimetissõrme otsa külge ja et kontaktlääts asetuks õigesti.

Aseta kontaktlääts silma! Seda tuleb teha nii, nagu seda on õpetanud silmahooldusspetsialist.

Pilguta silmi ja naerata! Pärast kontaktläätse silma asetamist vaata üles, alla, seejärel paremale ja vasakule ning pärast seda pilguta paar korda silmi. Kui silmas ei ole ebamugavus – või hõõrdumistunnet ning näed hästi, on kõik suurepäraselt õnnestunud!

Vala lahus kontaktläätsekonteinerist välja ja loputa ka kaaned värske lahusega. Jäta konteiner avatuks, et see päeva jooksul ära kuivaks. Kontaktläätsekonteinerit ja hoolduslahust kanna alati kaasas! Päeva jooksul võib silmas tekkida ebamugavustunne, hõõrdumine või kuivus ning sel juhul tuleb kontaktläätsed prillide vastu välja vahetada. Silmast eemaldatud kontaktläätsed puhasta ära ja paiguta konteinerisse, hoolduslahusesse.

Kuidas kontaktläätse silmast ära võtta ?

Kontaktläätsed tuleb silmast eemaldada 2h enne magamaminekut! Silmad vajavad puhkust. Selle tagavad prillid. Ja jällegi – käed tuleb puhtaks pesta! Alati alusta ühest ja sellestsamast silmast. Samuti ka kontaktläätsesid silma asetades, tuleb ka nende eemaldamist alati alustada ühest ja sellestsamast silmast. Kontaktläätsesid eemalda silmast laua ääres istudes. Puhasta kontaktlääts. Vala peopesale hoolduslahust ja aseta kontaktlääts sellesse ning seejärel sõrmeotsa ringikujuliste liigutustega puhasta mõlemat kontaktläätse ligikaudu 15-20 sekundit. Hoia kontaktlääts peopesal ning loputa seda hooldusvahend. Kontaktläätsed tuleb konteinerisse asetada nii, et need asuksid tervenisti hoolduslahuses. Kui kontaktlääts on silma külge “kleepunud” ja on liikumatu ja seda on raske eemaldada, tilguta silma niisutavaid tilgakesi ja oota mõni hetk,kuni silmas asuv kontaktlääts muutub liikuvaks. Seejärel eemalda kontaktlääts silmast. Väga oluline on kontaktläätsed silmast eemaldada. Kui see siiski ei õnnestu, pöördu lähimasse optika- või meditsiiniasutusse ja palu abi silmahooldusspetsialistilt. Silmade kipitamise, sügelemise või hõõrdumise korral või juhul kui on tunne, et silma on sattunud võõrkeha, silm on kuiv või tunned silmas ebamugavustunnet, tuleb kontaktläätsed silmast koheselt eemaldada! Kui ebameeldiv tunne pärast kontaktläätsede silmast eemaldamist kaob, kontrollige, kas kontaktlääts ei ole lõhenenud. Juhul kui kontaktlääts on kahjustatud, vaheta see uue vastu välja. Kui ebamugavustunne siiski ei kao, eemalda silmast ka uus kontaktlääts ja pöördu viivitamatult silmahooldusspetsialisti poole. Igaüks eelnimetatud sümptomitest võib anda märku infektsioonist või sarvkesta vigastusest. Tõsistest silmahaigustest hoidumiseks on õigeaegne diagnoos ja ravi väga oluline.

KINDLASTI EI TOHI:

Magama minnes ei tohi kontaktläätsesid silma jätta!

  • Mitte mingil juhul ei tohi silmas asuvate kontaktläätsedega duši alla või ujuma minna!
  • Juuksehoolduskosmeetikat tuleb kasutada enne kontaktläätsede silma asetamist!
  • Dekoratiivkosmeetikat tuleb kasutada pärast kontaktläätsede silma asetamist!
  • Kontaktläätsed tuleb välja vahetada silmahooldusspetsialisti ja tootja poolt määratud tähtaegadel!

Seda lugesid kindlasti juba ka eestpoolt, kuid see on väga oluline! Kontaktläätsede liiki, kandmisrežiimi ja hooldusvahendit omavoliliselt muuta ei tohi!

Allergia – ja muude tüsistuste tekkimise riski vältimiseks tuleb kontaktläätsede hooldamiseks kasutada silmahooldusspetsialisti poolt soovitatud hooldusvahendit. Kontaktläätsede kandmine nohu, viirus – või nakkushaiguste korral on kategooriliselt keelatud! Kontaktläätsesid ei tohi puudutada teravate esemetega, sest need võivad kontaktläätsedepinda kahjustada. Kontaktläätsesid tuleb alati hoida hoolduslahuses, sest vastasel korral kuivavad need ära, nende omadused muutuvad ning kontaktläätsed muutuvad kasutuskõlbmatuteks. Sinu kontaktläätsed on ette nähtud ikka ja ainult Sinu silmade jaoks! Ei tohi anda oma kontaktläätsesid teistele kandmiseks või proovimiseks. Mitte kunagi ära kasuta kontaktläätsede loputamiseks kraanivett! Selles leiduv mustus, mikroelemendid ja mikroorganismid võivad muuta kontaktläätsede materjali omadusi ja tekitada silmahaigusi.

KAHTLUSTE KORRAL ON SOOVITATAV KONTAKTLÄÄTSED SILMAST EEMALDADA JA PÖÖRDUDA SPETSIALISTI POOLE!

Siintoodud nõuannetest kinni pidades saab kontaktläätsede kasutamine Sinu jaoks üsna varsti igapäevaseks!

Soovitusi jagas: CooperVision

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga