Kontaktläätsed – Korduvad küsimused läätsede kandmise kohta (update 07/2018 )

(Update 07/2018 ) Kontaktläätsede kandmine tekitab esmastele läätsekandjatele mitmeid küsimusi mis on olulised, ning mille puhul on oluline teha selgeks kõik ohud ja hirmud. Mõned neist on põhjendatud, näiteks nagu läätsede lohakast hügieenist tekkida võivad ebameeldivused.  Enamus õnneks on täiesti alusetud ning põhjendamatud mured, ning te võite muretsemata kontaktläätssid kasutada. Järgnevalt toome teieni 30 enim küsitud küsimust kontaktläätsede kandmise kohta.

 1. Kui vanalt võib hakata kasutama kontaktläätsi? – Läätsi võib kasutada prillide asemel alates vanusest, kui läätsekandja saab ise hakkama nende silma panemise ja äravõtmisega
 2. Kui suure miinusega saab üldse kontaktläätsi kanda? – Silmapoes on võimalik saada koheselt kontaktläätsi tugevusega kuni -12 dioptrit Eritellimusel on võimalik tellida läätsi kuni -20 dioprit
 3. Kui ma tahan läätsesid kandma hakata, kas ma pean selleks külastama silmaarsti?  – Jah kindlasti. Isegi juhul kui olete eelnevalt kasutanud prille ja teil on kehtiv retsept prillidele
 4. Kumbasid on kasulikum kanda, kas prillid või läätsed? – Prillid on turvalisem valik kuna seal puuduvad komplikatsioonide võimalused. Läätsede puhul peab komplikatsioonide ja kõrvalmõjude ennetamiseks ja / või vähendamiseks järgima täpselt kehtestatud kandmisreziimi ning hügieeninõudeid.
 5. Kas läätsed teevad mu silma pikaajalisel kandmisel haigemaks? –  Üldlevinud seisukoht on, et kontaktläätsede kandmine ei halvenda silmade seisukorda ning ei halvenda silmade tervist eeldusel, et järgitakse optometristi või silmaarsti poolt määratud kandmisreziimi ning järgitakse hügieeninõudeid.
  Kontaktläätsed - Korduvad küsimused läätsede kandmise kohta (update 07/2018 ) 1
 6. Kas kuuajalised kontaktläätsed kahjustavad silmi? –  Ei kahjusta. Komplikatsioonide ja kõrvalmõjude ennetamiseks ja / või vähendamiseks järgima täpselt kehtestatud kandmisreziimi ning hügieeninõudeid
 7. Kas ühekordseid läätsesid võib erandjuhtudel kasutada ka korduvalt? –  Kindlasti mitte. Ühekordsete ehk ühepäevaste kontaktläätsede materjal ning ehitus ei võimalda neid läätsesid korduvkasutada.  On olukordasid kus on olude sunnil vajalik kontaktläätsesid ettenähtust kauem silmas hoida ( viimane paar läätsesid reisil olles jne. )  kuid kindlasti ei tohiks seda teha regulaarselt ning kindlasti ei tohi juba silmast eemaldatud kontaktläätsesid uuesti silma panna.
 8. MIks hakkavad läätsede kandmisel silmad kipitama? –  Võimalusi on mitu, silmadega mitte sobivad läätsed, madala kvaliteediga läätsed, infektsioon, allergiline reaktsioon jne. Lahenduseks on kasutada mõnda aega läätsede asemel prille,  vahetada läätsed või otsida abi silmahooldus vahenditest.
 9. Kas ma võin tellida retseptist erineva diameetriga läätsesid? –  Jah võid kui need läätsed sinu silmaga paremini sobivad.
 10. Kas ma võin tellida erineva BC-ga kontaktläätsed? – Ilmselt on siin mõeldud retseptist erineva BC?  Soovitame optometristi juures või silmapoes proovida erinevaid kontaktläätsesid. BC ja DIA in lihtsalt teie silma mõõdetud parameetrid mis ei tähenda, et just ainult nendele parameetritele loodud läätsed teile kõige paremini sobivad.  Valimisel lähtuge eelkõige silma ja läätse “koostööst”
 11. Kas ma võin 1 kuuliseid läätsesid kanda pikema aja jooksul kui ma kannan neid ainult paar korda nädalas? –  Ei või. Läätsede juures märgitud kandmisperiood ei sõltu korduvkasutatavate läätsede puhul kandmiskordade arvust vaid läätsede kasutuselevõtu hetkest.  Isegi kui jõudsite 30 päeva jooksul läätsedega käia vaid korra ei ole soovitav neid peale kuu möödumist enam kanda.
 12. Kas kontaktläätsedega võib magada? – Jah võib. On olemas läätsed mida võib ööseks silma jätta.  Parem on ilma tungiva vajadustea seda siiski mitte teha.
 13. Kas läätsed sobivad sportimiseks ? –  Jah sobivad küll.
 14. Kas läätsedega võib ujuda ? –  Võib, kuid soovitatav on kasutada koos läätsedega ujumisprille, seda eriti looduslikes veekogudes.
 15. Kas läätsedega võib käia saunas? –  Võib kuid kuumus ei mõju kindlasti läätsede materjalile hästi.  Peale saunas käimist võiks läätsed ära vahetada.
 16. Kuidas panna läätsed õiget pidi silma? – Kontaktläätsedel on olemas vastav märgistus. Märgistuse puudumisel on rusikareegel, et kontaktläätse serv peab olema ühtlase kausi kujuga ning ei tugi olla äärtest rullis või ebaloomulikult laienev
 17. Kas värvilised läätsed on silmale kahjuliud? –  Ei ole vahet kas kannate värvilisi või tavalisi kontaktläätsesid.  Kvaliteetsed värvilised kontaktläätsed tehakse reeglina sama tootja lihtläätsede baasil mis tähendab, et erinevad tavalistest läätsedest vaid läätse keskele lisatud pigmendi ehk värvi poolest, mis aga kandja silmaga kokku ei puutu ning kandmisel muutuseid ei põhjusta.
 18. Kas võin läätsesid ise internetipoest tellida? Või pean selleks eraldi silmaarsti juurde minema ? –  Kui teil on olemas läätsede retsept ehk te teate oma läätsede parameetreid siis võite ise tellida.
 19. Kus kohast ma saan läätsede retsepti? – Läätsede retsepti määrab optometrist lähimas prillipoes või silmaarst.
 20. Kas ma võin kasutada sõbra läätsesid kui meil on sama miinus ? –  Ei või. Sinu silmade baaskumerus ja diameeter võivad olla väga erinevad sinu sõbra silmadest, samuti see kuidas kontaktläätsed silma sobituvad.
  Kontaktläätsed - Korduvad küsimused läätsede kandmise kohta (update 07/2018 ) 2
 21. Kui kaua kontaktläätsed säilivad? –  Kinnises kontaineris säilivad avamata tehasepakendis, pakendil toodud kuupäevani. Avatult vastavalt 1 päev või 30 päeva vastavalt läätse tüübile.
 22. Kas vasaku ja parema silma läätsed on erinevad? –  Ei ole vahet. Jälgida tuleb, et kasutaksite õige tugevusega läätsesid ning, et korduvkasutusega läätsede puhul kasutaksite silmas pidevalt ühte ja sama kontaktlääse.
 23. Kas kontaktläätsed võivad ise silmast välja kukkuda? – Võivad ikka. Siiski mitte niisama vaid ikka mingi tegevuse tagajärjel. Põrutus, kukkumine jne.
 24. Allergia ajal läätsede kandmine? – tolmlejate põhjustatud allergiad ei takista kontaktläätsede kandmist. Hoolsamalt tuleb lihtsalt suhtuda läätsede puhastamisesse ja vähendada läätsede silmas oleku aega.
 25. Kas paremad on 30 päevased läätsed või 1 päevased läätsed? –  Silmade tervisele on paremad pigem ühekordsed läätsed.  Need läätsed on igal hommikul 100% puhtad ja terved. Korduvkasutusega läätsed on jällegi soodsamad.
 26. MIs on hapniku läbilaskvus? – Kontaktläätsede puhul on oluline, et hapnik pääseks kontaktläätsest läbi silma sarvkestale. Vastasel juhul võivad sarvkestale tekkida mikrokahjustused hapnikupuudusest.
 27. Kas kontaktlääts saab minna silma taha? –  Ei saa. See ei ole füsioloogiliselt võimalik.
 28. Kas laseroperatsioon on ohtlikum kui kontaktläätsede kandmine? – Kõige ohutum on kanda prille. Kui aga on soov prillidest vabaneda siis jah läätsed ja laseroperatsioon on kaks alternetiivi. Peamine erinevus on selles, et operatsioon on tagasipööramatu ja permanentne, kontaktläätsede juurest saab aga igal hetkel tagasi prillide juurde pöörduda. Seega pigem on küsimus, mitte ohtlikuses vaid lahenduse permanentsuses. On inimesi kellele ei sobi laserop on inimesi kellele ei sobi läätsed ja see ei ole kuidagi seotud ohlikusega.
  Kontaktläätsed - Korduvad küsimused läätsede kandmise kohta (update 07/2018 ) 3
 29. Kas võib kanda prille ja kontaktläätsesid kordamööda? – Kindlasti ja see on isegi soovitatav. Nii saavad silmad kontaktläätsedest puhata.
 30. Kas 0 tugevusega värviliste läätsede kandmine kahjustab silmasid? – Ei kahjusta. Samuti nagu ei kahjusta 0 tugevusega prillide kandmine.
 31. Kas kontaktläätsedega võib käia solaariumis? – Solaariumis kandke kindlasti kaitseprille mis peaksid igas solaariumis olemas olema.
 32. Kas prillide tugevus ja kontaktläätsede tugevus on täpselt samad?  –  Pigem mitte. Kontaktläätse tugevus võiks olla pisut nõrgem kui prillil. Ja selle tõttu oleks vaja enne esmakordset kontaktläätse kasutamist külastada silmaarsti või optometristi.