Umbes 15% inimestest kannatavad hooajaliste silmades väljenduvate allergiate all, mida põhjustavad needsamad väljas või siseruumides esinevad allergeenid, mis muidki allergilisi reaktsioone. Mõne inimese jaoks võivad silmade allergilised reaktsioonid põhjustada nii suurt ebamugavust ja ärritust, et need segavad töötegemist, sportimist ja muid tegevusi ning võivad täielikult ära rikkuda puhkuse. Kontaktläätsesid kandvatel allergikutel on sageli allergiate ägenemise ajal probleeme läätsede kandmisega. Kui kontaktläätsi kandma harjunud inimene ei saa neid mingi aja jooksul kanda, võib see mõjutada ta enesetunnet ning hakkamasaamist tööl, koolis või sportides.2

Mis on silmade allergilised reaktsioonid?

Silmade allergiline reaktsioon ehk nn „allergiline konjunktiviit“ on märk immuunsüsteemi süstemaatilistest häiretest. See on reaktsioon mingitele väljas või siseruumides esinevatele allergeenidele (näiteks õietolm, tolmulestad või koduloomade karvad), mis satuvad silma ja põhjustavad sidekesta põletikku. Sidekest on silmalau all olev pehme kude, mis osaliselt katab ka silmamuna. Sidekesta ülesandeks on ka hoida silmades niiskust. Allergiad on terves maailmas kasvavaks probleemiks järgmistel põhjustel:

 • Atmosfääri reostus: tubakatoodete tarbimine, osoonikihi kahanemine, NO2
 • Siseruumide saastatus
 • Koduloomade hulga kasv
 • Siseruumidesse toodud taimed

Silmade allergilised reaktsioonid ei ole nakkavad

Ka teised ärritust tekitavad ained (näiteks tolm, suits, kloor jne) ja isegi mõned viirused ja bakterid võivad süvendada silmade allergilisi reaktsioone ja vahel tekitada allergiasarnaseid ärritusi ka inimestel, kes muidu allergilised ei ole. Silmad on allergeenidele ja muudele ärritavatele ainetele väga vastuvõtlikud, sest nagu ka nahk, on need otseses kokkupuutes väliskeskkonnaga.

Kas läätsesid võib kanda ka allergiate esinemise ajal?

Ka teatud ravimid ja kosmeetika võivad põhjustada silmade allergilisi reaktsioone. Neile reageerides vabanevad organismis kemikaalid, mida nimetatakse histamiinideks ning ka need võivad põhjustada põletikulisi reaktsioone.

Silmade allergiliste reaktsioonide sümptomid

Levinumateks sümptomiteks on põletikuga seotud nähud: punetus, sügelus, kõrvetav tunne, pinge silmades, paistetus ning võõrkeha tunne silmas (häiriv tunne, nagu silmas oleks liivatera).

Neile sümptomitele lisandub sageli veel ka nohune või sügelev nina, aevastamine, köha või peavalu. Sageli võib ka nägemine olla ajutiselt häiritud. Allergiate all kannatavad inimesed tunnevad end sageli väsinuna, nende töö- ja keskendumisvõime on langenud. Silmad on allergeenidele ja muudele ärritavatele ainetele väga vastuvõtlikud

Kuidas allergiaid ravida?

Parim viis oma silmi allergilise konjuktiviidi eest kaitsta on vältida kokkupuudet allergiat tekitavate ainetega. Kui puutute aga siiski potentsiaalse allergeeniga kokku, loputage koheselt silmad ja tilgutage silma mõned kunstpisarad. Kui kokkupuudet ei ole võimalik vältida, kaaluge mõne apteegi käsimüügis saadaval oleva või spetsiaalse retseptiravimi kasutamist. Sümptomid võivad täielikult kaduda, kui kokkupuude allergeeniga on likvideeritud või võetakse vajalikke ravimeid. Parima võimaluse leidmiseks konsulteerige arsti või apteekriga.

Mõned nõuanded silmade allergiliste reaktsioonide vältimiseks:

 • Ärge puudutage ega hõõruge silmi
 • Peske sageli käsi vee ja seebiga
 • Peske voodipesu kuuma vee ja pesupulbriga, et takistada allergeenide teket
 • Kasutage võimalikult vähe kosmeetikat
 • Ärge andke oma jumestusvahendeid teistele kasutamiseks
 • Ärge kunagi kasutage teise inimese kontakt-läätsi
 • Päikese käes kasutage päikeseprille

Allergiate hooaeg

Silmade allergilisi reaktsioone ei esine ainult kevadel ja suvel, vaid allergiahooaeg kestab 8-10 kuud aastas. Paljudel patsientidel esineb allergilise konjuktiviidi sümptomeid peaaegu aastaringselt.

Silmade allergilised reaktsioonid ja kontaktläätsed

Kontaktläätsede kandjate jaoks on allergiad kahtlemata väga suureks probleemiks. Just allergiate tippajal kevadel ja suvel tahavad inimesed reeglina rohkem kontaktläätsi kanda, kuna sel ajal liigutakse rohkem väljas, tehakse sporti ja suheldakse aktiivsemalt. Kahjuks peavad aga paljud truud läätse-kandjad sel ajal ebamugavuse tõttu uuesti hakkama prille kasutama. Paljud inimesed aga leiavad siiski võimaluse kanda igapäevaselt läätsi ilma probleemideta. Sageli arvavad allergiatega hädas olevad inimesed, et nad ei saa kontaktläätsi kanda – tegelikult aga on see mõningate mööndustega siiski võimalik. Paljud allergikud kogevad allergiate esinemise ajal läätsesid kandes ebamugavust ja erinevaid allergiasümptomeid

Nõuandeid kontaktläätsede kandjatele

Toome siinkohal ära mõned soovitused professionaalidelt ja kogenud läätsekandjatelt:

 1. Kasutage ühepäevaseid läätsi
 2. Piirake läätsede kandmisaega
 3. Pange enda jaoks paika nn allergiahooaja „läätsede kasutus-graafik“, mille kohaselt kannate läätsesid vaid lühiajaliselt – näiteks sportides või külla minnes.
 4. Kui kasutate kahenädalasi või kuuajalisi läätsesid, konsulteerige silmaarsti või optometristiga teile kõige paremini sobiva hooldusvahendi osas.
 5. Kasutage oma arsti poolt soovitatud silmatilku.

Oma silmade ja läätsede eest hästi hoolitsedes võite kanda läätsesid ka allergiahooajal

Ühepäevased kontaktläätsed:

tervislik valik silmade allergiliste reaktsioonide all kannatavatele inimestele On tõestatud, et ühepäevased läätsed võivad olla allergikute jaoks hea valik ning targalt toimides on neid võimalik edukalt kasutada ka allergiate esinemise perioodil. Ühepäevaste kontaktläätsede (visatakse igal õhtul ära) kasutamine hoiab ära allergeenide kogunemise läätsel, lisaks sellele ei puutu läätsed kokku ka hooldusvahendites sisalduvate desinfitseerimis-vahendite ja säilitusainetega, mis juba iseenesest võivad mõnel inimesel allergilist reaktsiooni tekitada. Ühepäevaseid läätsesid on ka mugavam ja kiirem kasutada, sest neid ei ole vaja igapäevaselt puhastada. Need lihtsalt visatakse päeva lõpus ära ja järgmisel hommikul võetakse uus paar.

Ühepäevaste läätsede kasutamine aitab allergiasümptomeid kontrolli all hoida

Kolm aastat väldanud uuringu tulemusena4, mille eesmärk oli võrrelda ühepäevaste ja tavaliste korduv-kasutatavate läätsede kandjate kogemusi, selgus, et ühepäevaste läätsede kandjad kaebasid vähem nii silmade punetuse, uduse nägemise kui ka võõrkeha tunde üle silmas. Nad nägid paremini, nende läätsede pinnale ei kogunenud nii palju jääkaineid, neil esines vähem kompli-katsioone ja vajadust ootamatu arstivisiidi järele. Valige endale sobivad ühepäevased läätsed ACUVUE® läätsede hulgast. Leidke silmaarsti või optometristi abiga teile ja teie elustiiliga kõige paremini sobivad läätsed. Silmade allergilised reaktsioonid ei tähenda ilmtingimata, et peate läätsede kandmisest loobuma. Konsulteerides arstiga, valides välja sobivaimad läätsed ning järgides nende kasutamisel kindlat režiimi, saate nautida probleemideta kontaktläätsede kandmist isegi allergiahooajal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga