Kontaktläätsed muutuvad aasta aastalt järjest populaarsemaks. See tähendab, et järjest rohkem tekkib inimestele ka küsimusi kontaktläätsede kohta.  Eestlane on oma loomult tasane ning ei pruugi ise iga olulise küsimusega spetsialisti poole pöörduda.  Anname siin mõned lihtsamad ja kindlamad vastused enamlevinud küsimustele.

Kontaktläätsede kandmise spikker 1Kontaktläätsede määramine käib ikka silmaarsti või optometristi juures. Prillide retsept ja kontaktläätsede retsept on pisut erinevad ja  seega on vajalik enne esimese läätsepaari ostmist muretseda korrektne retsept mis on sinu silmadele määratud. Kontaktläätsede retsept on vajalik enne esimese läätsepaari ostmist.  Prillide retsept on pisut erinev ja kuigi kasutatav ei ole ainult selle baasilt soovitatav läätsesid tellida.  Läätsede retsept sisaldab lisaks tugevusele ka diameetrit ja kumerust.  Vajadusel ka silindrit, kraade jms

Kontaktläätse kumerus on märgitud reeglina pakendile. Milles kumerusega läätsesid te kandma peaksite selgub silmaarsti või optometristi kontrollis. Kindlasti võib proovida mõõdetud baaskumerusest pisut erinevaid kumerusi sest eelistused on erinevad ja pehmete läätsede puhul juhtub tihti, et sobib ka suurema või väiksema kumerusega toode.

Kontaktläätsede silinder on kasutusel toorliste kontaktläätsede puhul. Toorilised kontaktläätsed on spetsiaalsed kontaktläätsed astigmaatilistele silmadele ning võimaldavad kontaktläätsesid kanda ka neil kes eelnevalt pidid kandma silindrilisi prille.

Kontaktläätsede kasutamine on lihtne kui jälgida paari lihtsat reeglit.  Esmalt kasuta ainult ainult endale määratud läätsesid.  Ära vaheta sõbraga, ära proovi sõbranna läätsesid. Teiseks, pea kinni läätsede kandmise aegadest. Ühepäevased läätsed kõlbavad kandmiseks ainult 1 päev.  30 päevased mitte rohkem kui 30 päeva jne. Peale ettenähtud kandmisaja ületamist muutuvad sinu läätsed kiiresti sinu silmadele mittesobivaks. Kontaktläätsede paigaldamine võib tunduda keeruline, kuid on tegelikult kõikide jaoks ära õpitav ning pärast paari esimest korda ei ole selles enamikule inimestest enam midagi keerulist. Teie silmad harjuvad, te muutute ise osavamaks ning  kokkuvõttes muutub kogu protsess täiesti rutiinseks ning probleemivabaks

Kontaktläätsed silmas käituvad igal kandjal erinevalt, kellele sobivad paremini ühepäevased, kellele 30 päevased, suurema niiskusega jne. Alati tasub proovida võimalikult erinevaid mudeleid, et leida endale sobiv toode. Kontaktläätsed ei sobi väga tolmuste tegevuste jms. juurde. Läätse pind saastub ja läätse kasutamine hakkab silma ärritama.  Tegevuste juures mis on seotud musta õhu või  õhus lendlevate kübemete ja osakestega tasub kanda kaitseprille.

Kontaktläätsed lapsele (lastele) on samad mis täiskasvanutele. Laste puhul tuleb arvestad, et optometristi juures kontrollis tuleb käia tihedamalt. Täiskasvanu peab tähelepanelikumalt jälgima kas laps peab kinni optometristi või silmaarsti poolt määratud reziimist ning loomulikult ei ole kunagi liiast üle korrata läätsede kasutamise hügieeni küsimused. Puhastamine, säilitamine, käte pesemine silmatilkade kasutamine jne.

Kontaktläätsede vedelik on üks olulisemaid vahendeid teie läätsede pikaajalisuse ja probleemivaba kasutamise tagamisel.  Kehv hooldus või läätsevedeliku mittekasutamine on üks peamisi põhjuseid miks läätsed hakkavad silmi ärritama, tekkib ebamugavustunne jne. Kontaktläätsede lahus peab olema värske ja spetsiaalselt läätsedele mõeldud. kindlasti ei tohi kasutada tavalisi puhastusvahendeid või lihsalt sooja vett, kuna ühel juhul on sellised ained kahjulikud teie silmadele ja teisel juhul lihtsalt ei puhasta paljas vesi suurt midagi. Mustad kontaktläätsed on peamine põhjus silmade ebamugavustundele, ärritusele ja infektsioonide tekkele. Kontaktläätsede kasutamise juures on kõige olulisem hoida läätsed puhtana, hoida silmad puhtana ning hoida käed puhtana läätsede silma paneku, ära võtmise ja käitlemise ajal. Silmatilgad on kontaktläätsede kandjatele suureks abiks. Silmatilkade abil saate päeva jooksul vajadusel niisutada kuivama hakanud silmasid.  Silmade kuivamine ei sõltu mitte ainult kontaktläätsest vaid ka teie silma eripärast. Reeglina on tegemist läätse ja silma kokkusobivusega

Kõvad kontaktläätsed on omakorda täiesti eraldi läätsetüüp mida kasutatakse järjest harvemini. Põhjuseks peamiselt pehmete läätsede parem kasutusmugavus ja kättesaadavus. Kõvade läätsede kasuks räägib aga parem nägemisteravus ja pikaajalisus. Pehmed kontaktläätsed erinevalt kõvadest on mugavamad kanda, soodsamad ning nende valik on oluliselt suurem kui kõvade läätsed puhul. Aastaid tagasi oli pehmete läätsede probleemiks täpse ja ühtlase teravuse saavutamine. Kuivõrd pehme silikonilaadne materjal paindub, venib ja deformeerub koos silmaga siis oli kõvade läätsede puhul saavutatav teravus parem.  Materjalide arenedes on aga see problemaatika taandunud ning erinevused viidud minimaalseks

Kontaktläätsede kandmise spikker 21-päevased kontaktläätsed  on sinu silmale paremad kui 30 päevased läätsed. Seda lihtsalt sellel põhjusel, et pakendist võetud steriilne värske lääts on 100% puhas, 100% õige kujuga, 100% kahjustuste vaba.  Korduvkasutusega läätsede ja pikaajaliste läätsede puhul hakkab ka parima ja hoolikaima kasutamise juures kogunema mikroorganisme, pindmisi kahjustusi , jääkaineid, tekkib deformatsioon jne.   Hoolika kandmise korral on see loomulikult väiksem ja silmaga nähtavat erisust ei tekki kuid kindlasti on ühekordsed läätsed siiski kõige kindlamad ja silmale tervislikumad. Multifokaalsed kontaktläätsed on täiesti olemas ja kasutatavad nagu ka multifokaalsed prillid. Tehnoloogia ja materjalide areng võimaldab toota erinevate fokaalsete aladega läätsesid kus on isegi kaks kuni kolm erineva tugevusega ala.  Kaugele vaatamiseks, kesk distantsi ning lähidistantsi jaoks.Kontaktläätsed värvilised ja eridisainiga on mõeldud teie ilusate silmade rõhutamiseks, erinevad värvid, mustrid ja kujundid lisavad salapära ja unikaalsust.  Värvilised läätsed on kindlasti sama mugavad ja ohutud kui tavalised läätsed ning ei “määri” või “erita värvi” teie silma.

Parimad kontaktläätsed on need mis on on kandja jaoks kõige mugavamad, mille kandmine ei tekita ebamugavust ning millega nägemiskvaliteet on parim.   Ei ole ühte konkreetset mudelit või toodet mis oleks parim ja võiks öelda, et teised ei kõlba kuhugi.  Vastupidid – on väga suur valik erinevaid tootjaid ja mudeleid kelle läätsed on väga sarnased ning mille puhul valik langetatakse pigem hinna ja meeldivuse kui rangelt tehniliste parameetrite järgi.  Seega on küll mudelid mida ostetakse rohkem kuid see ei tähenda, et need oleksid parimad.

Kontaktläätsede hinnad sõltuvad paljugi sellest kus kohast te oma läätsed ostate. Kas kallist optikapoest või soodsalt internetist.  Vajalik on teada, et nii tavapoe kui internetipoe läätsed tulevad ühelt ja samalt riiulilt maaletooja kontoris.  Erinevus on selles, et tavapoe kulud on suuremad ja seega ka juurdehindlus mis on vajalik poe majandamiseks. Kontaktläätsede müük nii tavapoes kui internetis on sarnane. Erinevus on peamiselt selles, et poes on kontaktläätsed riiulil ootamas ning te saate oma tooted minutitega kätte. Kontaktläätsed internetist on vaja erinevalt tavapoest  aga tellida. Selle eelis on see, et teile saadetakse alati kõige värskemad ning pikema säilivusajaga tooted.  Lisaks loomulikult kuni 60% kokkuhoid toote hinnalt. Kontaktläätsed hind ja kvaliteet. Hind ja kvaliteet ei ole alati omavahel seotud. On olemas väga head läätsed mis on oluliselt odavamad kui konkureeriva valmistaja tooted ja vastupidi. Oluline on aga pigem teada, et läätsede valimisel ei peaks hind olema esimene faktor mida vaadata. Pigem tasub hinda vaadata siis kui sõelale on jäänud kaks viimast valikut mille vahel valida. Kontaktläätsed Tallinnas või teistes suurtes linnades on hästi kättesaadavad ka prillipoodides või apteekides. Siiski on kaulikm tellida läätsed internetist kasvõi läbi silmapood.ee lehe. Nii saad oluliselt soodsamalt, peaaegu sama kiiresti ning sul on erineval post ka 14 päevane tagastusõigus.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga