Mida tähendavad terminid prillide ja läätsede retseptidel ?

Mis läätsed sul on ? Reeglina vastate, et parem on -1,00 ja vasak -1,25 või midagi sarnast. Tegelikult on aga prillide ja läätsede retseptil oluliselt rohkem informatsiooni. Palju ladinakeelseid termineid ja jooni. Kas kõik need on läätsede valimisel olulised? Või on olemas rusikareegel mida vaadata ja mida mitte? Vaatame ruttu üle mis infot läätsede retsept annab ja mida sellest läätsede valimisel vaja läheb.

NB! Läätsede ja prillide retsept ei ole tingimata identne. Kui te olete siiani kandnud prille ja hakkate samade andmete järgi valima läätsesid, võite sattuda olukorda kus valitud läätsed teile ei sobigi. Kõige kindlam on enne läätsede valimist käia läbi optometristi juurest, eriti hea oleks külastada silmakliinikut või suuremat silmaarsti kabineti, kus on võimekam aparatuur ja põhjalikumad uuringud sinu silma parameetrite kontrollimiseks. Lõppude lõpuks on ju need sinu ainukesed kaks akent maailma ja kuisa need tuksi keerad ei ole pärast kedagi süüdistada kui pead vaatamise asemel kuulama mida ilusat sinu ümber toimub.

OD – Parem silm   OS – Vasak silm

Sinu silmad on erinevad. Isegi kui tugevused on samad siis teised parameetrid võivad erineda sellegi poolest. Seetõttu märgitakse alati mõlema silma andmed eraldi. OD – tähendab sealjuures alati parema silma andmeid ja OS – vasaku silma andmeid. Isegi kui parameetrid on samad märgitakse reeglina ikkagi need vastavalt parema silma kohta ja vasaku silma kohta eraldi.

BC ( Base Curve ) – baaskumerus

BC tähistab silma pinna kumerust vahemikus 8.0 – 10.0 millele lääts mõeldud on. See on siis silma ja läätse kontaktpinna kumerus. Juhul kui läätse kumerus on silma kumerusest suurem siis ei ole lääts terves ulatuses silma vastas, vaid ainult äärtest, mis tekitab surve ja ebamugavustunnet, kui läätse kumerus on väiksem kui silma kumerus, siis läätse ääred on silma pinnast eemal ning läätsed ei püsi korrektselt paigal, tekib kõrgem äär mis hõõrub vastu silmalaugusid ja äärte alla pääsevad bakterid ning jäägid põhjustavad silmas ärritust.

Dia ( Diameter ) – läätse läbimõõt.

Diameeter väljendab läätse läbimõõtu, ehk kui suur on vahemaa läätse ühest servast teiseni. Reeglina on läätsede diameetrid vahemikus 13.0 – 15.0 Millise diameetriga läätsed sulle sobivad sõltub sinu silmade diameetrist, silmalaugude eripäradest ja ka mugavustundest. Lõpuks loeb ikka see, et millised läätsed on silmas mugavad. Erinevate tootjate läätsede vahel valides võivad sobida sootuks erineva diameetriga läätsed.

Sph / Pow (Sphere / Power ) – Vajalik läätse korrektsiooni tugevus

Väärtuseid märgitakse vahemikus +20.00 kuni -20.00 vastavalt sellele kas korrigeerida tuleb lühinägelikkust või kaugnägelikkust. Miinus märgiga tugevused on mõeldud lühinägelikuse korrigeerimiseks ja pluss märgiga tugevused kaugnägelikkuse korrigeerimiseks

ASTIGMATISM

Astigmatismi korral märkitakse retseptile täiendavad parameetrid

Cyl (cylinder ) -silinder

Sellisel juhul on silm oma kujult pisut ebokorrpärane ning meenutab ümara palli asemel pigem ameerikaj algpalli kuju. Selle tõttu tekkiva hajusa kujutise korrigeerimiseks kasutatakse silindrilise korrektsiooniga läätse. Cyl väärtus jääb tavaliselt vahemikku +4 kuni -4

Axis – telgKuidas lugeda läätsede retsepti ? 1

Eelmianitud silindrilise korrektsiooniga ehk tooriline lääts peab asuma joonduses silma astigmaatilisusega. Ehk asuma silmas selliselt pööratud, et läätse silindrilisus korrigeeriks silma enda astigmatismist tingitud fookusest väljas kujutise võrkestal. Selleks kasutataksegi kraadides 10 – 180 kraadi väljendatud telgi.

Multifokaalsete läätsede korral märgitakse täiendavalt ka

Add ( addition ) – lähikauguse korrektsioon

Nagu mitmevaatelised prillid nii ka multifokaalsed läätsed võivad omada kahte kuni kolme erinevat tugevust, erinevate kauguste fokuseerimiseks. Add väärtust kasutatakse lugemisala tugevuse määratlemiseks. Võimalikud väärtused reeglina low, med, high.

Läätseretseptil võib olla lisaks erinevatele silmadele märgitud ka erinevate kaugused.

Procul

Kaugel asetsevate objektide fokuseerimiseks vajalikud parameetrid. Kaugel asetsevate objektide all mõeldakse objekte mis asuvad käeulatusest väljas. Procul väärtused on vajalikud läätsedele mida kannate autoga sõites, sportides, tänaval liikudes jne.

Pro Media

Selle määratluse alla käivad parameetrid aitavad meid näha teravalt seda mis on meie käeulatuses, kuid mitte päris vastu nina. Arvuti, telefon, teatud juhtudel ka tv.

Prope

Kõik tegevused ja objektid mis asuvad nö. Otse meie nina all. Lugemine, kirjutamine, õmblemine, pisikesed parandustööd jne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga