Kas läätsed sobivad koolis kandmiseks?

Kontaktläätsede kandmise üle koolis tuleks lapsevanemal ja lapsel koos arutada.  Ei ole ühte õiget ja kõigile sobivad lahendust.  Kontaktläätsede sobivusest kooliealisel lapsel tuleb mõelda päris mitme erineva tahu pealt.

On täiesti normaalne kahelda ning vaagida poolt ja vastu argumente kui nooruk tuleb koju sooviga vahetada prillid kontaktläätsede vastu.  Kuigi noorele inimesele on see väga oluline mure ja suur vabanemine  on kindlasti lapsevanema kohustus läbi mõelda ka kõik ohud mis kontaktläätsedega kaasnevad.  Te ei ole esimesed, ega jää ka viimasteks kes selliseid küsimusi küsivad.  Siin on peamised murekohad  mida koolilapsel läätsede kandmisel ette võib tulla.

Kas laps on piisavalt vana, et kontaktläätsede paigaldamise ja äravõtmisega ise hakkama saada. ?

See on iga lapse puhul individuaalne.  Kas laps teie juuresolekul saab läätsede paigaldamise ja äravõtmisega hakkama?  Kas laps mõistab millised on vajalikud tegevused, oskab ta neid sooritada. Üks osa vastusest on seotud käelise tegevuse ja vilumusega. Kindlasti on seda osa võimalik lapsevanemaga koos harjutada. Minnes näiteks kontaktläätsede kandmiele üle järkjärguliselt või siis teatud päevadel ( näiteks kui on sporditunnid )

Läätsedega koolis - kas probleem või lahendus ? 1

Teine osa on seotud enesekontrolli ja distsipliiniga. Kas laps peab ettenähtud hügieeni ja kandmisreziimi.  Mida vanem on laps seda suurem on tõenäosus, et ta saab kontaktläätsede paigaldamise ja äravõtmisega hakkama.  8 – 9 klassis ei ole kontaktläätsede kandmine enam mingi haruldus.

Mis on reaalsed ohud millega kontaktläätsi kandvad lapsed koolis peavad arvestama ?

Esmalt loomulikult rüblikud. Jooksmine, hüppamine, nügimine. Kõik see tekitab lapsevanemas hirmu. Mis siis kui ….  Tegelikult on siin teatud mure küll õigustatud aga seda mitte selle pärast, et laps võiks haiget saada vaid selle pärast, et väga harval juhul võib tõesti lääts silmast tulla. Seda peamiselt ikka poistel vahetunnis mürades.  Praktikas on sellised läätse silmast tulemised väga väga harvad ja lahendatavad sellega kui igaks juhuks lapsele kooli prillid kaasa panna.  Lääts tuleb silmast, laps võtab kotist prillid ja ongi kõik.

Hirmujutud sellest kuidas lääts kuidagi silma “taha” läheb või sisse võib lõikuda on absoluutne ulme. Esiteks pole inimese silmas sellist avatud silma”tagust” kuhu üleüldse saaks midagi liikuda ja teiseks on kontaktläätsed niivõrd pehmed, et isegi parima tahtmise juures ei oleks isegi udusulele sellega mingit jälge jätta, veel vähem lõigata midagi. See kartus on alusetu.

Mis on plussid mis läätsekandmine koolilapsele annab ?

Ealised iseärasused

Ei ole kindlasti kellelegi üllatuseks, et noorukitel ja eriti tütarlastel on teatud eas kõrgendatud nõudmised oma välimusele ning tihti väljendub see soovis olla selline nagu teised,  mitte silma torgata, vähemalt mitte prillide kandmise pärast.

See võib lapsevanemale meeldida või mitte aga ilmselt on kõik lapsevanemad nõus, et murdeas lapsega on palju olulisemaid aruteluteemasid kui prillid või läätsed.  Lapsevanemad ei kandnud võibolla ise koolis prille või ei pruugi võibolla enam ise mäletada nii eredalt koolis  prillide kandmise võlu ja valu. Tänapäeval tasub olla rõõmus, kui laps soovib koolis prillid läätsede vastu vahetada, sest halvem variant oleks see kui laps sooviks otse silmalaserisse kõndida.

Läätsedega koolis - kas probleem või lahendus ? 2

Eks läätsede kandmise soov kerkibki esile peamiselt murdeea lähenedes või murdeea  esimestel aastatel.  Siinkohal tasub mõelda, et väike järeleandmine sellise ohutu asjaga nagu kontaktläätsede lubamine võib anda suure positiivse tõuke lapse sotsiaalsele käitumisele. Nooruki enesekindluse ja enesega rahulolu suurendamine on kõige turvalisem viis hoida teda eemal kaheldava väärtusega valikutest. Lisaks sellele on ka täiesti käegakatsutavaid eeliseid kontaktläätsedel prillide ees.

Tunnid mis prillidega kokku ei taha sobida.

Koolis on tunde mis kuidagi prillidega kokku ei taha sobida. Üks neist on kindlasti kehalise kasvatuse tund.  Kes kord palliga vastu prille on saanud see teab kui valus see on ning mis tagajärjed sellisel matsul võivad teie kallistele prillidele olla.  Seega üks tundidedest kus kontaktläätsed kindlasti prillidest kasulikumaks osutuvad on kehalise kasvatuse tund. Ja seda mitte ainult pallimängude või muude kontaktsete alade pärast.

Sügisel ja kevadel toimuvad paljud  tunnid õues. Lisaks talvised suusatunnid jne.   See aga tähendab prillide puhul uduseid klaase ning muid ebameeldivaid ilmastikust tingitud kaasmõjusid mida kontaktläätsede puhul kartma ei pea.

Olenevalt prillides kipuvad tihti prillid ka higistades  ninalt libisema ja nende paigal hoidmine võib olla päris tujutu ettevõtmine.    Ühe päevaste kontaktläätsede kasutamine oleks heaks alternatiiviks prillidele juhul kui ei soovita igapäevaselt kontaktläätsesid kanda, küll aga soovitakse kanda läätsesid kas sportimise tunde hõlmaval päeval või kasvõi ainult sportimise ajal.

Ühepäevased läätsed saab lihtsalt vajadusel ka koolikotiga kaasa võtta ning vahetult enne soovitava tunni algust silma panna.

Kuidas valida koolilapsele sobivad kontaktläätsed

Kui te olete jõudnud oma lapsega kokkuleppele kontaktläätsede kandmise lubamise suhtes, siis siin on mõned head näpunäited mis aitavad teil teha valikut millist tüüpi kontaktläätsesid kasutada.

Läätsedega koolis - kas probleem või lahendus ? 3

1 päevased läätsed

KIndlasti kõige silmasõbralikum, paindlikumate kasutusvõimalustega kontaktlääts.  Ühepäevased läätsed on ühekordeks kasutamiseks mõeldud läätsed millel on kolm väga olulist plussi mis need koolilaste jaoks meie eelistatumaks läätsetüübiks teeb

1. Alati 100% korras läätsed – Igal hommikul pannakse silma täiesti uued, pakendist võetud läätsed. 100% mustusevaba, 100% kasutusdefektideta jne.  Võite kindlad olla, et kontaktläätsed ei põhjusta lapse silmale mingeid ärritusi, põletike jne.

2. Ühekordsete läätsedega ei ole lapsel vaja õhtuti ja hommikuti teha keerulisi protseduure. Ühtul võetakse kantud läätsed silmast ning vistakse ära. Hommikul võetakse kinnisest pakist uued läätse. Kõik. Ei mingit riski ja muretsemist, et kas lapsel oli ikka meeles teha seda , teist ja kolmandat.

3. Ühepäevaseid läätsesid saab ideaalslet kombineerida prillide kandmisega. Ühel päeval prillid, teisel päeval võibolla läätsed. Või kanda läätsesid vaid mõnede tundide ajal.  Samuti on muretu kanda koolis kaasas tagavara paari ühepäevaseid läätsesid juhuks kui tekib vajadus läätsesid vahetada

Kuuajased läätsed

Pikaajalised kontaktläätsed ei ole võibolla nii paindliku ja mitmekülgse kandmisvõimalustega kui ühekordsed läätsed kuid ka 30 päevastel läätsedel on mitmed tugevad argumendid mis tasub läbi mõelda.

1. 30 päevased läätsed võib hoida silmas kuni 7 päeva järjest. See tähendab, et kui laps on piisavalt vana, et mõista kas läätse on vaja puhastamiseks silmast võtta või mitte siis otsese vajaduse puudumisel on lubatud hoida neid silmas kuni 7 päeva järjest.  Seejärel on soovitatav teha vähemalt 1 läätsede kandmisest vaba päev.

2. Kuuajalised läätsed on tehtud veidi tugevamast materjalist ning nende silma panemine ja silmast võtmine on selle võrra lihtsamad.  Vilunud kasutajale pole see vahe võib olla määrav kuid lapsele kes pole nii vilunud võib olla 30 päevaste läätsede silma panemine ja silmast võtmine mõnevõrra lihtsam.

3. Kuigi korduvkasutusega läätsede puhul on väga oluline hügieen ning läätse korrektne puhastamine ning säilitamine on neid läätsesid vaja silma panna ja silmast võtta harvemini kui ühepäevaseid läätsesid.  Kui olete kindel, et teie laps soovib igapäevaselt kanda just kontaktläätsesid ning tema vanus ning käitumine lubab arvata, et ta suuda adekvaatselt hinnata läätsed puhastamise vajadust siis võib talle sobida just 30 päevaste läätsede kandmine.

Mida öelda kokkuvõtteks.

Arutage kindlasti lapsega koos kontaktläätsede kandmise vajadust ning ohtusid.  Kindlasti hinnake, kas laps on võimeline iseseisvalt läätsesid silma panema ja silmast võtma.  Seda mitte ainult kodus vaid vajadusel ka näiteks koolis.

Läätsedega koolis - kas probleem või lahendus ? 4

Kindlasti tasub käia silmaarstil või optometristi juures kes määrab teile sobivad läätsed ning läätsede kandmise reziimi.  Ainult prillidele määratud retsept ei võimalda valida täpselt sobivaid läätsesid. Mis on veel oluline – proovige mitut erinevat läätsetüüpi ja mudelit.  Ilma erinevate mudelite kogemuseta ei oska teie laps öelda millised läätsed on silmas head ja millised mitte.

Iga nädal kohtame me siiani inimesi kes proovivad meie soovitusel mõnda tavapärasest erinevat mudelit ja ei suuda uskuda kui suur vahe on erinevate l läätsedel.  Miks nad siiani kandsid neile vähem sobivat toodet oli võrdluse puudumine.  Seega koostöös lapsega leidke sobivad läätsed, leppige kokku sobiv kandmisreziim ning hoidke lapse läätsekandmis harjumustel silma peal.

Ilusat kooliteed.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga