Kuidas lugeda oma läätsede infot karbilt.

Sul on ainult karp mille järgi uued läätsed tellida ?  Ära muretse, peale selle artikli lugemist oskad eksimatult tellida endale õiged läätsed ning vajadusel aidata ka teisi oma teadmistega.

Kontaktläätsede tellimiseks on sul vaja teada ainult 3 arvu. (Tooriliste läätsede puhul 5 ) Keegi meist ei suuda alati täpselt meenutada mis numbrid arst paberile pani ja seega on hea teada, et vajadusel saad need numbrid iga kell oma  olemasolevate kontaktläätsede pakendilt üle vaadata.

LÄÄTSE TUGEVUS ( PWR ) ( D) (SPH )

Esimene number mida kõik peaksid täpselt teada on vajaliku korrektsiooni tugevus.  Tugevus märgitakse pakenditel lühend + number.    Tugevust märkiv number on lihtsalt leitav ka selle läbi, et on reeglina märgitud miinus või pluss märgi ja kahe kohaga peale koma. ( – 0.00 )  Kõik teised väärtused on märgitud reeglina ühe kohaga peale koma ( 0.0 )  Lühendina kasutatakse kas PWR või D Harvemini SPH

 

 

Telli õiged läätsed 1

Kui kahtled vaata karbi otstes asuvat infot

Kuna läätsede karbid on laos riiulil identsed siis on õige karbi valimiseks ja vigade vältimiseks tootjad paigaldanud karbi otstesse täieliku info mis annab sulle kogu sinule vajaliku info.

LÄÄTSE KUMERUS ( BC )

Erinevalt prillidest on läätsede puhul vaja teada ka kumerust ehk kui lame või kumer teie silm on.  Teil on vaja leida tähis BC + number.  Kumerus jääb vahemiku 8.3 kuni 9.0 ja on märgitud ühe koma kohaga ( 0.0 )  Kuna kõik teised mõõdud on suuremad või väiksemad on lihtne meelde jätta, et kui number algab 8-ga või 9-ga on kindlasti tegemist BC ehk kumerusega.

LÄÄTSE DIAMEETER ( DIA )

Läätse diameeter ehk kui suur kotaktlääts servast servani on.  Märgitakse lähend ( DIA ) + kahekohaline number ( 00.0 )  vahemikus 13.0 kuni 15.5 enim levinud on 13.8 kuni  14.2

Telli õiged läätsed 2

Läätse konteineril on samuti andmed

Kõik andmed mis on toodud läätse karbil on ka iga üksiku konteineri kaanekilel.  Tihti jäetakse ruumi puudusel ära lühendid ja piirdutakse vaid numbritega. See on võimalik tänus ellele, et numbrid omavahel ei kattu ja märgitakse erinevalt

  • Tugevus  – ( -0.00 ) kahe komakohaga ja pluss või miinus märgiga
  • Kumerus – number  vahemikus 8,3 kuni 9.0
  • Diameeter -number vahemikus 13.0 – 15.5

KEERULISEMAD KONTAKTLÄÄTSED

Toorilised läätsed – astigmaatilistele silmadele.  ( prillidel silinder klaasid )

Kui sa ei tea mis on silinder ja astigmaatilised silmad siis 99,9% tõenäosusega ei ole sul seda vaja lugeda.  Sinule piisab Tugevusest, kumerusest, jadiameetrist.  Kui aga sa tead, et sul on toorilised läätsed siis pead karbilt leidma veel kaks numbrit

CYL – Silinder korrektsioon märgitakse sarnaselt läätse tugevuseele kahe kohaga peale koma ( -0.00 ) 

AXIS või ka AX – silindri telje kraadid märgitakse kraadidena  ( 90 ) või (090 )  Tihti märgitakse Silnder ja kraadid koos:  CYL / AXIS  juhul kui läätse konteinerilt otsida siis näiteks kujul  ( – 0.75×090 )

MULTIFOKAALSED KONTAKTLÄÄTSED

Juhul kui kasutat mitmevaatelisi prille või kontaktläätsesid on vaja lisaks Tugevusele, kumerusele ja diameetrile lisada ka lähivaate ehk lugemislisa. ( ADD )

Telli õiged läätsed 3
Telli õiged läätsed 4

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga