KONTAKTLÄÄTSEDE VALIMINE

Kontaktläätsede valik prillipoes ja e-poodides võtab silme eest kirjuks. Mille jargi ikkagi teha valik?  Miks ühed kontaktläätsed on paremad kui teised. Alustada tuleks sellest, et kontaktläätsede valimine algab käigust silmaarsti või optometristi juurde.  Koos arsti või optometristiga saate siis arutada millele sinu silmadele sobivate läätsede valimisel tähelepanu pöörata.

Siin on mõned punktid millele tasub tähelepanu pöörata:

Kui tihti te soovite kontaktläätsesid kanda?

Kas soovite kanda kontaktläätsesid igapäevaselt või ainult teatud juhtudel, nagu sportides, reisides, pidulikel üritustel, õhtul väljas käies.  Enamus läätsekandjatest valib pehmed kontaktläätsed. Neid on võimalik kanda nii igapäevaselt kui ka vajaduse põhiselt.  Pehmed läätsed kohanevad sinu silmaga ja ei tekita ka harval kandmisel ebamugavustunnet.  On olemas ka kõvast materjalist kontaktläätsed mida tuleb kanda parima kandmismugavuse ja minimaalse ärrituse saavutamiseks igapäevaselt.

Kas kõik läätsed tagavad terava fookuse ja selge nägemise ?

Mille järgi kontaktlääsed valida ? 2018 1Ei, kahjuks mitte.  Kuigi see vahe on väike ning paljudele läätsekandjatele kas märkamatu või siis vavu märgatav on kõvad läätsed pisut parema fookusega ja selgemad.  Eriti kehtib se astigmaatiliste silmade puhul. Kindlasti ei tasu ära ehmatada ja teha järeldus, et silikoonhüdrogeel läätsed on udused, kaugel sellest.  Nagu ütlesime, enamusele inimestest ei ole vahet märgata.  Pehmete läätsede materjalid on viimase 5 aastaga teinud tohutu hüppe ja viinud erinevuse sisuliselt olematuks.  Pehmete läätsede ja eriti just ühekordsete läätsede parem kasutusmugavus ja lihtsus teevad tihti väga raskeks kõvade läätsede valimise.  Pigem jäävad kõvad läätsed nendele läätsekandjatele kellel on väga tundlikud silmad või kellele tõesti põhjusel või teisel pehmed läätsed soovitud tulemust ei paku.

Kuidas te hoolitsete oma läätsede eest ?

Kõik läätsed vajavad hoolt. Väljaarvatud loomulikult ühekordsed läätsed, mis peale kndmist lihtsalt ära visatakse ja mille asemel hommikul pakist värske, puhas ja 100% valmis uus paar võetakse.  Kõikide teiste läätsede puhul on vaja rohkemal või vähemal määral tähelepanu pöörata läätsede puhastamisele. Kui te ei ole valmis igal õhtul kulutama 5 kuni 10 minutit oma läätsepaari eest hoolitsemisele siis soovitame teil valida pigem hooldusvabad ühepäevased läätsed või jääda prillidele truuks.

Kuidas puhastada ja hoida läätsesid ?

Esiteks tuleb läätsed alati peale silmast võtmist puhastada.  Kõige suurem viga mis läätsede kandmisel saab teha on panna hommikul silma puhastamata kontaktläätsed.  Päeva jooksul koguneb läätse pinnale jääkaineid ja mustust mis tuleb sealt peale silmast võtmist eemaldada.  Peale läätse puhastamist tuleb läätsed paigutada läätsekonteinerisse. Oluline on et te ei ajaks segamini kumb lääts kummas silmas käib. Selleks on läätsekonteineril tavaliselt ka spetsiaalsed L ja R märgistused.

Kas läätsedega võib magada ?

Mille järgi kontaktlääsed valida ? 2018 2Mõnikord juhtub, et kas mugavusest ajapuududsest või mõnel muul põhjusel jäävad läätsed ööseks silma. Kas see on suur õnnetus?  Ei kui olete selle võimalusega juba läätsede valimisel arvestanud.  Enamus kvaliteetsetest läätsedest võimaldavad ilma probleemideta kuni 16 tunnist kasutamist. Kindlasti tasub silmaarstiga konsulteerida aga reeglina ei juhtu ka midagi hullu kui kvaliteetsete läätsede puhul need aegajalt silma “unustate”  Kui aga olete unustaja tüüpi või pole õhtuti enam jaksu puhastamisega tegeleda siis on olemas ka spetsiaalsed ööpäevased kontaktläätsed mida võite isegi nädala vahetpidamata silmas hoida. Pärast 6 ööd oleks soovitus teha vähemalt üks nn. puhkepäev vahele ja läätsed korralikult puhastada.

Läätsed Astigmaatilistele silmadele ?

Toorilised läätsed on teinud suure hüppe ja sa võid täiesti probleemivabalt valida astigmaatiliste silmade jaoks loodud toorilised läätsed. Paljud muretsevad, et läätsed hakkavad silmas ennast pöörama ja läätse “telg” nihkub valeks.  Soovitus, vali korralikud läätsed millel on spetsiaalsed tugipunktid läätse paigalhoidmiseks. Sisuliselt on tegemist spetsiaalsete punktidega läätse ülemisel ja alumisel äärel mis silmalaugude liikumise ehk pilgutamisegasätivad läätse õigesse asendisse. Seega iga silmapilgutus sätib läätse just ettenähtud asendisse ja lääts ei keera ennast silmas “valeks”

Läätsed mitmevaateliste silmade asemel

Üle 40 aastastel tekib tihti vajadus mitme paari prillide järgi. Prillide puhul on see lahendatav mitmevaateliste prillidega.  Kuidas läätsede puhul?  Läätsede puhul saab kasutada multifokaalseid läätsesid.  sisuliselt on tegemist täpselt sama lahendusega kui mitmevaateliste prillide puhul. Läätse pind on jagatud erinevateks fokaaltsoonideks millel on erinev tuegevus.  Vali silmadele sobiv tugevus ning vastavalt korrektsiooni vajadusele sobilik ADD väärtus. Pane tähele, et igal läätsetootjal võib ADD ehk lugemislisa olla erinev.

Millele pöörata tähelepanu värviliste läätsede valimisel ?

Pisut sügavust silmadesse või kelmikust.  Oled terve elu unistanud rohelistest silmadest?  Aga palun. Värvilised läätsed pole enam ammu karnevali ja halloweeni läätsed. Tegelikult on paljud värvilised läätsed valmistatud just kõige moodsamate ja populaarsemate tavaläätsede põhjale.  Seega saad põhimõtteliselt sama kvaliteedi ja omadustega läätsed + lisaks pisikese ekstra – erineva silmavärvi.  Millele pöörata tähelepanu värviliste läätsede valimisel ?  Värvilised läätsed jagunevad kaheks. Värvilised läätsed mis katavad sinu loomuliku silmavärvi 100% ehk sobivad kardinaalsemaks värvivahetuseks, näiteks sinisest roheliseks või pruuniks.  Ja siis on olemas värvilised läätsed mille puhul värviline osa katab ainult osa silma värvist. reeglina lisades tumedad ääred või lisades varjundit. Nii on võimalik saada optiliselt suuremad silmad, tumedamad silmad jne.

Silmade allergiad ja kuivad silmad

Silmade tervis on üks suuremaid piiranguid läätsede valimisel. Väga tundlikud või lausa allergilised silmad tähendavad, et pead hoolega valima millised läätsed just sinule sobivad.  Loe alati mis ühele või teisele kontaktläätsele on juurde kirjutatud. On läätsed mis sobivad just suurepäraselt kuivadele silmadele või mille loomisel on kasutatud materjele ja tehnoloogiaid mis pööravad täehelepanu allergiliste reaktsioonide vähendamisele. Eriti tasub pöörata tähelepanu terminitele nagu hapniku läbilaskvus ( hapniku läbikandvus ) ja veesisaldus.

Millised kontaktläätsed valida ?

Nagu me juba alguses ütlesime, kontaktläätsede valimisel tuleks teha esmane selektsioon silmaarsti või optometristi soovituste ja enda silma spetsiifiliste omaduste järgi. Silma baaskumerus, diameeter, korrektsiooni tugevus jne.  Seejärel vaadata sõelale jäänud kontaktläätsede omadusi ning otsustada mis on sinu silmale parim ning millele rahakott peale hakkab.  Prillipoodides võivad läätsed hinnad, eriti ühepäevaste läätsede hinnad alguses hige kinni võtta. Õnneks on olemas mitmed e-poed kus kulud on madalamad ja selle tõttu ka juurdehindlused oluliselt madalamad. E-poes nagu www.silmapood.ee saate ka kõige kallimad kontaktläätsed kätte igale läätsekandjale sobiva hinnaga.  Seega ei pea te valima silmade tervise ja kokkuhoiu vahel.

Lisame lõppu ienim müüdud ehk populaarseimad kontaktläätsed. Just need läätsed on teiste inimeste arvates kõige mugavamad, paremad, pehmemad jne. Vaata lingilt:

https://www.silmapood.ee/lenses/parimad-kontaktlaatsed/

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga