Läätsed internetis on täpselt samad mis prillipoes. – Hinnad on soodsamad ja valik suurem.

Kontaktläätsed on mugavad, diskreetsed ja tihti lausa hädavajalikud abimehed neile, kellel on probleemid nägemisega.  Prillide kandmine ei ole kindlasti häbiasi vastupidi – paljud moodsad prilliraamid on väga stiilsed ning lausa osa moest.  Siiski on olukordi kus kontaktläätsed ehk kõnekeeles lihtsalt “läätsed” täidavad oma ülesannet märksa efektiivsemalt või mugavamalt.  Läätsede eeliseks on kindlasti diskreetsus. Me ei teagi kui palju on meie ümber inimesi kes peaksid kandma igapäevaselt prille, sest väga paljud prillikandjad kasutavad märkamatuid kontaktläätsesid.  Tänapäeval on läätsede valmistamise tehnoloogia arenenud nii kaugele, et kasutatavad materjalid ja tehnoloogiad võimaldavad sisuliselt unustada läätsed.  Hommikul silma ja õhtul silmast ära.  Aga nagu iga hea asjaga on ka siin mõned olulised punktid mida tuleb meeles pidada.   Läätsed on küll suureks abiks ja sisuliselt märkamatud kuid teatud olukordades võivad teid tabada läätsekandmisel probleemid. On levinud ütlemine – ” loomise keerukus on pöördvõrdeline kasutamise lihtsusega”  ehk mida keerulisem on midagi välja töötada seda lihtsam on seda hiljem kasutada.  Kontaktläätsede puhul on see absoluutselt tõsi.  Igal aastal töötavad sajad inimesed laborites üle maailma lihtsalt selle nimel, et luua järgmiseks aastaks uued, veel paremad, veel märkamatumad läätsed. Läätsed mida oleks lihtsam kanda, lihtsam hooldada. Mida mugavamaks ja paremaks lähevad läätsed, seda olulisemaks muutub kontroll selle üle kuidas neid kantakse, kuidas hooldatakse ning kuidas läätsed sinuni üldse jõuavad.

Kontaktläätsede kandmine

Kontaktläätsede kandmise juures on kõige olulisem alati puhtus. Puhtad läätsed, puhtad silmad, puhtad töövahendid ja kindlasti puhtad käed.

Odavad läätsed või  head läätsed 1

PUHTAD LÄÄTSED – ära kunagi pane silma mustasid või puhastamata läätsesid.  Kandes puutuvad läätsed kokku õhus leviva mustusega, läätsede puudutamisel levib mustus kätelt silma, läätse pinnale koguneb lisaks veel päeva jooksul erinevaid jääkaineid mis on osa loomulikust keha toimimisest.  Õhtul tuleb kõik see mustus läätse pinnalt maha pesta.   Vastasel juhul panete hommikul silma bakterite pesa ja kõvaks kuivanud jääkainetega läätse.

PUHTAD SILMAD – silmad olgu samuti puhtad.  Kui silma pind on juba jääkainete ja mustusega kaetud siis kattes selle pinna läätsega kaotab läätse puhastamine mõtte. Samuti on lääts silmas ebamugav kuna läätse ja silma vahel on palju mateeriat mis sinna ei kuulu, ning mis hõõrub, ärritab ja levib.

PUHTAD TÖÖVAHENDID – läätsede puhastamiseks ja säilitamiseks on oluline, et teil oleks puhtad töövahendid ning sobivad säilitusnõud ehk läätsekonteinerid.  Läätsekonteiner on spetsiaalne puhastatav ja korduvkasutatav nõu kuhu saate puhta läätse ööseks sisse panna ja hommikul sama puhtana sealt võtta. Juhul kui kasutate näieks pintsette siis on tarvis ka need korralikult puhastada, et ei toimuks mustuse edasikandumist puhastatud läätsedele.

PUHTAD KÄED – uskumatu kui tihti unustatakse peamine. Puhtad käed. Läätsede ära võtmise, puhastamise ja paigaldamise juures ei ole kätepesu ja/või desinfitseerimine kunagi liiast.  Parem rohkem kui vähem.  Mustus mis on sõrmedel kandub alati üle kontaktpinnale. Kui kontaktpinnaks on lääts mida te hakkate silma panema, siis kandub mustus üle läätsele ja kogu teie suur töö ja vaev läätse puhastamise ja säilitamisega on olnud asjatu.

Kontaktläätsed internetist ?

Kas läätsede ostmine internetist on ohutu?  Kui läätsede kandmisel on niipalju erinevaid asju millele tähelepanu pöörata? Tegelikult on läätsede ostmine internetist täiesti ohutu kui jälgida paari olulist punkti.

Osta ainult sinule määratud retsepti põhjal –  Ära kunagi osta internetist läätsesid ilma, et oleksid enne konsulteerinud silmaarstiga või optometristiga.  Sinu silmad ei ole samad kui sinu sõbral või sõbrannal.  Sinu silmad on erinevad.  Peamised parameetrid mis peavad olema sinu silmadele sobivad on järgmised:
TUGEVUS – vasaku ja parema silma tugevused on tihti erinevad. Tugevused võivad olla + tugevused või – tugevused.  Tugevuste samm on reeglina 0.25 dioptrit.  Kindlasti kanna ainult määratud tugevusega läätsesid, et vältida nägemise halvenemist.

BC baaskõver – ehk kui kumer peab lääts olema. Kas nagu poolik tennisepall või nagu poolik jalgpall või midagi vahepealset?

DIA diameeter – kui suure läbimõõduga läätsed sinu silmale sobivad.  kui baaskõver on väga konkreetne kümnendik millimeetriga määratud suurus, siis dia võib olla ühe läätse puhul üks ja teise puhul teine olevealt servaprofiilist, mugavusest jne.

SPETSIIFILISED PARAMEETRID – teljed, silindrid, multifokaalsed lisad jne. Et kõike seda hoomata ja määrata on vaja esmalt silmaarsti konsultatsiooni.

OSTA ainult kontrollitud tooteid – Ära osta kontaktläätsesid mida keegi kuskil kiidab aga mida pole suurtes poodides müügil.  Selline “keegi kuskil kiidab” on viimasel ajal sagenenud turundus strateegia kus sellised kiitjad teenivad tegelikult uute klientide pealt raha ja nende kiitus ei ole muud kui püüd suvalist toodet kellegilegi maha müüa. Igasugused tundmatute nimede või kopeeritud nimedega tooted tuleks koheslt välistada.

Mis on vahet kontaktläätsedel ?

Odavad läätsed või  head läätsed 2Vahe on kvaliteedis ja ohutuses. Tuntund kontaktläätsed on ohutud. Neid on tuhandeid tunde testitud ja neil on miljoneid kandjaid. Igasugused kõrvalmõjud ja tagajärjed on seega ammu välja tulnud ning läbi tootearenduse on need ka ammu parandatud. Pole vahet kas te ostate oma kontaktläätsed prillipoest või internetist. Kui teie läätsed pärinevad ametlikest kanalitest on tegemist täpselt samade kontaktläätsedega.  Ekslik on arvamus, et internetis müüdavad kontaktläätsed on millegi poolest erinevad poes müüdavatest kontaktläätsedest. Ei ole.  Nädal aega tagasi hoiti neid ilmeslt täpselt ühes ja samas kastis tootja laos, saadeti ühe ja sama kastiga laost välja maaletooja lattu, ning mõned päevad tagasi ostis ühe partii prillipood ja teise partii e-pood kes neid nüüd oma kanalites müüvad.

Vahe on aga tuntud ehk populaarsete brandide kontaktläätsedel ja tundmatute brandide kontaktläätsedel. Tundmatute brandide tooted põhinevad kas lihtsalt tuntud toodetest koopia tegemisel ja selle turustamisel oma nime alt või siis lihtsalt vana tehnoloogia odaval ülesostmisel ja odaval tootmisel. Mõlemal juhul on väga suur tehnoloogiline vahe, võib öelda, et lausa tehnoloogia põlvkondade vahe ostes algelisemad ja vähem tuntud läätsed.  Loomulikult ei tähenda see automaatselt, et kõik tundmatud läätsed on halvad. Palju on eriti aasias toimetavaid tootjaid kelle toodang siinmail on lihtsalt tundmatu kuid kelle koduriigis on tegemist väga tuntud ja usaldusväärsete kontaktläätsedega.  Siiski tasub ka selliste läätsede  ostmisel meeles pidada, et juhul kui läätsedega peaks tekkima mingi probleem ei ole teil valmistaja poolset tuge või kasvõi infot käepärast.

Kust osta kontaktläätsed ?

Kust osta kontaktläätsesid? Kas on mingi vahe kas ma ostan prillipoest või epoest, või tellin välismaalt ?  Rusikareegel on – “kasutage selget pead ja erapooletut hinnangut”  Neid üksikuid tõrvatilkasid meepotis on nii prillipoodide kui internetipoodide seas.  Üksi müügiviis ei tee müüjast head või halba.  Prillipoodidel on suuremad tegevuskulud, suur ladu, palju inimesi, rendid  jne. Kõik see kajastub tahes tahtmata ka müüdavate läätsede hinnas.  Prillipoodide kaubad on täna kallimad ja see pole kuidagi seotud nende ahnuse või sooviga kallilt müüa. Lihtsalt kulud ongi suuremad.  E-poed müüvad soodsamalt. Läätsede e-poodidel puuduvad suured kulud personalile või sisseseadele. Samuti ei hoita reeglina nii suurt ladu. Ja kuigi sisse ostetakse läätsed täpselt samadel tingimustel mis prillipoodides võimaldavad väiksemad kulud müüa läätsesid odavamalt.  Läätsede e-poode on palju ja see on viinud hinnad alla. Madalad hinnad aga teadupärast tekitavad kiusatust leida mitte kõige läbipaistvamaid viise kuidas veelgi odavamalt müüa.  Üks selline moodus on osta odavamalt.  Kui läätsede maaletoojatel on ühetaolised hinnad siis kust saada odavamalt?  Loomulikult mitteametlikke kanaleid pidi.

Kas odavad läätsed võivad olla ohtlikud ?

Kahjuks jah. Kontaktläätsed on väga tundlik ja õrm kaup. Kontaktläätsede valmistamisel transportimisel ja ladustamisel peab jälgima väga täpseid tingimusi, et läätsed ei kaotaks oma füüsikalisi omadusi.  ( elastsus, niiskus, hapniku läbilaskvus, optilised parameetrid, vorm, kuju)  Kuina tegemist on meditsiinitoodetega siis on nõuded eriti ranged, ning igasugune kõrvalekalle seatud normidest tähendab automaatselt kauba müügilt eemaldamist. Kui partii üks toode on vigane, kõrvaldatakse tehases reeglina kogu see partii ja suunatakse hävitamisele. Samad probleemid on näiteks kauba transpordil ja ladustamisel, Samuti säilivustähtaegadest kinnipidamisel.  Ühesõnaga on väga palju põhjuseid miks kontaktläätsed võidakse kas partiipõhiselt või saadetisepõhiselt  mahakanda.  Suurte kogustega kaasneb aga suur kiusatus.  Mitte kõik kauplejad ei ole ausad ja tihti müüakse sellised eemaldamisele kuuluvad kogused murdosa hinnaga mõnele hangeldajale kes siis oma kanaleid pidi selle kauba siiski tarbijale maha suudab müüa.

Ka eestis on müügil läätsed mis ei tohiks tarbijani jõuda. Kas on tegemist väikese defektiga toodetega, või on tegemist toodetega mis on transpordi käigus viga saanud või on lihtsalt parim enne möödas. Igatahes oleme ise tarbijatena selliste toodete otsa sattunud ja nüüd valdkonnas tegutsejana jõuab meieni hirmujutte sellest kuidas ühes või teises kohas on sellised läätsed müügile eilmunud.   Seega olge ettevaatlikud ja kasutage oma pead.  See kus kontaktläätsed müügil on kas poes või internetis, ei ole isa veel mingi näitaja. Küll aga saate kaas mõelda kas ja kuidas on võimalik müüa tooteid näiteks maaletooja hindadest madalamalt, või selliseid tooteid mida eestis ametlikult üldse ei müüdagi.

Meie soovitus on – hoike oma silmi.  Internetist tellides hoiate raha kokku nii ehk naa, ärge hoidke kokku silmade terviselt, need viimased kokkuhoitud sendid võivad kokkuvõttes olla teie elu kõige kallimad sendid.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga