Kas värvilised kontaktläätsed on ohutud?

 

Hästi lühidalt öeldes JAH – värvilised Läätsed on ohutud.  Jälgida tuleb silmaarsti või optometristi soovitusi. Kui te pole külastanud enne läätsede kasutamist optometristi, siis on seda vaja kindlasti teha.  Eriti inimestel kes soovivad kanda 0 tugevusega värvilisi kontaktläätsesid.  Iga inimese silmad on erinevad. Baaskõver, diameeter võibolla selgub, et soovitav oleks kasutada isegi väikest – või + tugevust, ühesõnaga kindlasti ei tee silmaarsti külastamine enne värviliste läätsede tellimist teile kahju

Värvilised läätsed neile kes igapäevaselt ei kanna kontaktläätsesid

Kui tavaline läätsekandja on pidevalt kursis oma silmade ja läätsede koostööga ning läätsede kasutamine ja hooldamine on nö. käesees, siis inimene kes kasutab läätsesid ainult teatud olukordades, nagu seda värviliste läätsede kandjad kipuvad tegema, siis on igati oluline üle täpsustada läätsede kandmise põhitõed ning olla ekstra tähelepanelik kontaktläätsede kasutamisel.

Ühepäevased värvilised Läätsed. – kõige lihtsam ja mugavam variant neile kes harva soovivad kasutada värvilis kontaktläätsesid.  Silmaarstid ja optometristid soovitavad ühepäevaseid kontaktläätsesid kui kõige silmasõbralikumaid läätsesid. See soovitus saab aga veel olulisemaks juhul kui te ei ole igapäevased või isegi mitte iganädalased läätsekasutajad.  Ühepäevane värviline kontaktlääts on teile parem valik, kuna see ei vaja eraldi hoolitsust. Te ei pea muretsema endale läätsekonteinerit, läätsevedelikku, meelde jätma läätsede puhastamise protseduuri ( nt. kumb lääts kummas silmas oli jne ) Kui tuleb soov läätsed ette panna, avate pakendi, võtate uued puhtad läätsed, panete silma ja kannate kuni on aeg need silmast võtta ja viskate seejärel lihtsalt ära.

Kuuajased värvilised kontaktläätsed – 30 päevased värvilised kontaktläätsed sobivad rohkem neile kes omavad kogemust kontaktläätsedega ning kes plaanivad värvilis läätsesid kanda tihedamini. Seda kahel põhjusel. Esiteks on korduvkasutatavaid läätsesid tarvis iga päeva lõpus puhastada ja seejärel korrektselt säilitada.  Kuigi oma olemuselt lihtne protseduur vajab see ikkagi 100% õnnestumiseks teatud vilumust, õiged liigutused, õiged vahendid jne.  Teiseks oluliseks põhjuseks miks 30 päevased värvilised kontaktläätsed sobivad pigem regulaarsele läätsekandjale on tõsisasi, et peale pakendi avamist saate läätsesid kasutada 30 päeva.  Kas kannate läätsesid selle aja jooksul 30 korda või 1 korra ei oma tähtsust.  Ettenähtust pikema aja jooksul läätsede kasutamine suurendab oluliselt tõsiste komplikatsioonide esinemise võimalust ning vähendab tunduvalt kandmismugavust.

Värvilised läätsed ei “hinga” ja kahjustavad silmi ?

Mõnel juhul on väidetud, et värviliste kontaktläätsede värvi või pigmendi kiht muudab läätse “umbseks” ning kui tavalised kontaktläätsed on juba silma loomulikku niiskust ja hapniku ligipääsu piiravad, siis värvilised kontaktläätsed on sisuliselt nagu kummist umbsed kettad silma pinnal.

Selline väide on täiesti vale ning kindlasti asjatundmatu.  Tänapäevased kontaktläätsed ei ole mitte “kummist kausid” vaid tipp tehnoloogilised hapniku ja niiskust väga hästi juhtivad spetsiaaltooted. Võib täiesti julgelt öelda, et kui järgida korrektselt optometristi ja valmistaja soovitusi, on riskid olematud.  Juba ammu on värvilised läätsed palju enamat kui värvilise kleepsuga kontatläätsed.  Enamus värvilistest läätsedest on loodud tehnoloogiliste tipp tavaläätsede baasile mis tähendab, et need on täpselt sama innovaatilised, silmasõbralikud ning mugavad kui tavalised läätsed. Mis neid eristab on läätse keskele kantud pigmendi ala. Erinevatel läätsevalmistajatel on tegemist erinevate tehnoloogiliste lahendustega, kuid kindlasti ei ol etegemist nö. umbse kile ketta lisamisega muidu tehnoloogilisele materjalile.  Enamasti on tegemist lihtsalt läätse materjalile endale pigmendi ehk tooni andmisega. Just nagu värviline joogipudel on värvilisest klaasist, mitte valgest klaasisit millele on keskele “lisatud” värviline kile.  Seega võite olla muretud, värvilised läätsed ei ole kuidagi ohtlikud ega kahjulikud.

Mida öelda kokkuvõtteks. Värvilised kontaktläätsed on hea võimalus tuua vaheldust oma välimusele. Lisada salapära, luua elevust, vaimustada kallimat või vallatleda sõpradega koos.  Pidage vaid meeles paari lihtsat nõuet:

  1. Alati konsulteerige enne läätsede kandmisega alustamist oma silmaarstiga või kui plaanite kanda 0 tugevusega läätsesid piisab ka kui lähete lähimasse silmapoodi ja lasete oma silmad seal ära kontrollida.
  2. Valige oma kogemusele vastav läätsetüüp. Kui kannate kontaktläätsesid harva siis valige pigem ühepäevased kontaktläätsed ja olete vilunum läätsekandja siis võite kasutada ka 30 päevaseid kontaktläätsesid.

Ärge kunagi kandke läätsesid kauem kui silmaarsti või valmistaja soovitused lubavad.  Teil on ainult üks paar silmasid ja teil läheb neid veel palju aastaid vaja. Hoolitsege oma silmade eest ükskõik kas kannate läätsesid või ei.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga